Linear LT1009CZ#PBF
LT1009CZ#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1009CZ#PBF
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LT1009CZ#PBF.pdf
Availability of LT1009CZ#PBF
QUANTITY
LT1009CZ#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1009CZ#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1009CZ#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingBulk
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode400µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1009CZ#PBF
Related LinksLT1009, LT1009CZ#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1009CZ#PBF Details Description
Related parts for LT1009CZ#PBF
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CABLE CAT.5E UNSHIELDED GRAY 1M datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT PIN SOLDER datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 2.1MHZ DIE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 6A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
ASSY RECT 45A 500V SFAST REC datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf