Texas Instruments LT1009IPWRG4
LT1009IPWRG4 picture photo
Mfg. Part Number
LT1009IPWRG4
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8TSSOP
Datasheet Download
LT1009IPWRG4.pdf
Availability of LT1009IPWRG4
QUANTITY
LT1009IPWRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1009IPWRG4
Internal Part NumberEIS-LT1009IPWRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.4%
Temperature Coefficient35ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode400µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1009IPWRG4
Related LinksLT1009, LT1009IPWRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LT1009IPWRG4 Details Description
Related parts for LT1009IPWRG4
IC MOSFET CONTROLLER 28SOIC datasheet.pdf
IC TXRX/LATCH OCTAL 3ST 20SOEIAJ datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7794 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 50MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 8.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
IC INV SCHMITT-TRIG DFN1410-6 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 17POS GOLD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf