Linear LT1009S8#TR
LT1009S8#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1009S8#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1009S8#TR.pdf
Availability of LT1009S8#TR
QUANTITY
LT1009S8#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1009S8#TR
Internal Part NumberEIS-LT1009S8#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.4%
Temperature Coefficient25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode400µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1009S8#TR
Related LinksLT100, LT1009S8#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1009S8#TR Details Description
Related parts for LT1009S8#TR
RES SMD 76.8K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 287K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
PTC RESET 6V LO RHO 0805 3.00A datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 61POS SNGL PCB datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf