Linear LT1021DCS8-10#TR
LT1021DCS8-10#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1021DCS8-10#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC
Datasheet Download
LT1021DCS8-10#TR.pdf
Availability of LT1021DCS8-10#TR
QUANTITY
LT1021DCS8-10#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1021DCS8-10#TR
Internal Part NumberEIS-LT1021DCS8-10#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries, Shunt, Buried Zener
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz3µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz2.2µVrms
Voltage - Input11.5 V ~ 40 V
Current - Supply2mA
Current - Cathode1.7mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1021DCS8-10#TR
Related LinksLT1021DC, LT1021DCS8-10#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1021DCS8-10#TR Details Description
Related parts for LT1021DCS8-10#TR
CONN HEADER 3POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.81M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
MODULE FEMALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf