Linear LT1236CCS8-10#TR
LT1236CCS8-10#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1236CCS8-10#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC
Datasheet Download
LT1236CCS8-10#TR.pdf
Availability of LT1236CCS8-10#TR
QUANTITY
LT1236CCS8-10#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1236CCS8-10#TR
Internal Part NumberEIS-LT1236CCS8-10#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries, Shunt, Buried Zener
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient15ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz3.5µVrms
Voltage - Input11.5 V ~ 40 V
Current - Supply2mA
Current - Cathode1.7mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1236CCS8-10#TR
Related LinksLT1236CC, LT1236CCS8-10#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1236CCS8-10#TR Details Description
Related parts for LT1236CCS8-10#TR
CONN DIN MALE PLUG 3POS STR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SPLICE CLOSED END 6-18AWG BLUE datasheet.pdf
10P MTA156 QUAD ASSY,NO/TBS LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 12 PO datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf