Linear LT1460ACN8-10#PBF
LT1460ACN8-10#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1460ACN8-10#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 10V 8DIP
Datasheet Download
LT1460ACN8-10#PBF.pdf
Availability of LT1460ACN8-10#PBF
QUANTITY
LT1460ACN8-10#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460ACN8-10#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1460ACN8-10#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.075%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz40µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input10.9 V ~ 20 V
Current - Supply360µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460ACN8-10#PBF
Related LinksLT1460AC, LT1460ACN8-10#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1460ACN8-10#PBF Details Description
Related parts for LT1460ACN8-10#PBF
CAP CER 1UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR26B/AE26M/APK26B datasheet.pdf
RELAY SAFETY 6PST 8A 18V datasheet.pdf
POT 2K OHM 1W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf