Linear LT1460ACS8-10
LT1460ACS8-10 picture photo
Mfg. Part Number
LT1460ACS8-10
Brief Description
IC VREF SERIES 10V 8SOIC
Datasheet Download
LT1460ACS8-10.pdf
Availability of LT1460ACS8-10
QUANTITY
LT1460ACS8-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460ACS8-10
Internal Part NumberEIS-LT1460ACS8-10
Standard Package100
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.075%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz40µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input10.9 V ~ 20 V
Current - Supply360µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460ACS8-10
Related LinksLT1460, LT1460ACS8-10 Datasheet, Linear Distributor
LT1460ACS8-10 Details Description
Related parts for LT1460ACS8-10
FILTER BANDPASS 2.4GHZ 0805 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 3KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO214AB datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K 32TAP SC70-6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf