Linear LT1460DCS8-2.5#PBF
LT1460DCS8-2.5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1460DCS8-2.5#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1460DCS8-2.5#PBF.pdf
Availability of LT1460DCS8-2.5#PBF
QUANTITY
LT1460DCS8-2.5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460DCS8-2.5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1460DCS8-2.5#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz10µVrms
Voltage - Input3.4 V ~ 20 V
Current - Supply165µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460DCS8-2.5#PBF
Related LinksLT1460DCS, LT1460DCS8-2.5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1460DCS8-2.5#PBF Details Description
Related parts for LT1460DCS8-2.5#PBF
MOSFET P-CH 12V 8A 8-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-4POS ENCLOSED datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 470MA 1.11 OHM datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING PIPE BRONZE datasheet.pdf
CAP .68F 5.5V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf