Linear LT1460EIS8-10#TRPBF
LT1460EIS8-10#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1460EIS8-10#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 10V 8SOIC
Datasheet Download
LT1460EIS8-10#TRPBF.pdf
Availability of LT1460EIS8-10#TRPBF
QUANTITY
LT1460EIS8-10#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460EIS8-10#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1460EIS8-10#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.125%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz40µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input10.9 V ~ 20 V
Current - Supply360µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460EIS8-10#TRPBF
Related LinksLT1460EIS, LT1460EIS8-10#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1460EIS8-10#TRPBF Details Description
Related parts for LT1460EIS8-10#TRPBF
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 4A 400V KBU datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
HAN TC200 MALE CONTACT 70MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12.5V 100W datasheet.pdf
350 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP POLY 6800PF 20% 63V SMD datasheet.pdf