Linear LT1460EIS8-2.5#TR
LT1460EIS8-2.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1460EIS8-2.5#TR
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1460EIS8-2.5#TR.pdf
Availability of LT1460EIS8-2.5#TR
QUANTITY
LT1460EIS8-2.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460EIS8-2.5#TR
Internal Part NumberEIS-LT1460EIS8-2.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.125%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz10µVrms
Voltage - Input3.4 V ~ 20 V
Current - Supply165µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460EIS8-2.5#TR
Related LinksLT1460EI, LT1460EIS8-2.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1460EIS8-2.5#TR Details Description
Related parts for LT1460EIS8-2.5#TR
RES SMD 769 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 2A 5V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
RES 205 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 35V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 32MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf