Linear LT1460JCS3-3.3#TRPBF
LT1460JCS3-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1460JCS3-3.3#TRPBF
Brief Description
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3
Datasheet Download
LT1460JCS3-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT1460JCS3-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT1460JCS3-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460JCS3-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1460JCS3-3.3#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.4%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz4µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz4µVrms
Voltage - Input4.2 V ~ 20 V
Current - Supply220µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460JCS3-3.3#TRPBF
Related LinksLT1460JCS3, LT1460JCS3-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1460JCS3-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT1460JCS3-3.3#TRPBF
CABLE 3COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOOM ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 14KV SCREW datasheet.pdf