Linear LT1506CR-3.3#PBF
LT1506CR-3.3#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1506CR-3.3#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 4.5A D2PAK
Datasheet Download
LT1506CR-3.3#PBF.pdf
Availability of LT1506CR-3.3#PBF
QUANTITY
LT1506CR-3.3#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506CR-3.3#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1506CR-3.3#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageD2PAK-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506CR-3.3#PBF
Related LinksLT1506CR, LT1506CR-3.3#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1506CR-3.3#PBF Details Description
Related parts for LT1506CR-3.3#PBF
CONN HEADER 12POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5465K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP VHF-MICROWAVE SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HDR 93POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 6.25KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.7A 56 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 162 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf