Linear LT1506CR-3.3#TR
LT1506CR-3.3#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1506CR-3.3#TR
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 4.5A D2PAK
Datasheet Download
LT1506CR-3.3#TR.pdf
Availability of LT1506CR-3.3#TR
QUANTITY
LT1506CR-3.3#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506CR-3.3#TR
Internal Part NumberEIS-LT1506CR-3.3#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506CR-3.3#TR
Related LinksLT1506C, LT1506CR-3.3#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1506CR-3.3#TR Details Description
Related parts for LT1506CR-3.3#TR
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20DIP datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
IC 3.3V LDO/DUAL SWITCH 8-MSOP datasheet.pdf
CABLE ENCODER & PWR W/BRAKE 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
MOD CONN datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf