Linear LT1506CR-3.3SYNC#TR
LT1506CR-3.3SYNC#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1506CR-3.3SYNC#TR
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 4.5A D2PAK
Datasheet Download
LT1506CR-3.3SYNC#TR.pdf
Availability of LT1506CR-3.3SYNC#TR
QUANTITY
LT1506CR-3.3SYNC#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506CR-3.3SYNC#TR
Internal Part NumberEIS-LT1506CR-3.3SYNC#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506CR-3.3SYNC#TR
Related LinksLT1506CR-, LT1506CR-3.3SYNC#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1506CR-3.3SYNC#TR Details Description
Related parts for LT1506CR-3.3SYNC#TR
MOSFET VHF/UHF N-CH 25V TO92 datasheet.pdf