Linear LT1506CR-SYNC#TR
LT1506CR-SYNC#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1506CR-SYNC#TR
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK
Datasheet Download
LT1506CR-SYNC#TR.pdf
Availability of LT1506CR-SYNC#TR
QUANTITY
LT1506CR-SYNC#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506CR-SYNC#TR
Internal Part NumberEIS-LT1506CR-SYNC#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.42V
Voltage - Output (Max)13.95V
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506CR-SYNC#TR
Related LinksLT1506CR, LT1506CR-SYNC#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1506CR-SYNC#TR Details Description
Related parts for LT1506CR-SYNC#TR
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 1.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER LP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL SMD datasheet.pdf