Linear LT1506IR-SYNC#TRPBF
LT1506IR-SYNC#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1506IR-SYNC#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK
Datasheet Download
LT1506IR-SYNC#TRPBF.pdf
Availability of LT1506IR-SYNC#TRPBF
QUANTITY
LT1506IR-SYNC#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506IR-SYNC#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1506IR-SYNC#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.42V
Voltage - Output (Max)13.95V
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageD2PAK-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506IR-SYNC#TRPBF
Related LinksLT1506IR-, LT1506IR-SYNC#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1506IR-SYNC#TRPBF Details Description
Related parts for LT1506IR-SYNC#TRPBF
IC FLASH 1MBIT 45NS 32PLCC datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DSUB ACCY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 48V 150W datasheet.pdf