Linear LT1508ISW
LT1508ISW picture photo
Mfg. Part Number
LT1508ISW
Manufacturer
Product Category
PMIC - PFC (Power Factor Correction)
Brief Description
IC PWM/POWER FACTOR CNTRLR20SOIC
Datasheet Download
LT1508ISW.pdf
Availability of LT1508ISW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT1508ISW Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1508ISW
Internal Part NumberEIS-LT1508ISW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - PFC (Power Factor Correction)
Series-
PackagingTube
ModeAverage Current
Frequency - Switching100kHz
Current - Startup-
Voltage - Supply27V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1508ISW
Related LinksLT15, LT1508ISW Datasheet, Linear Distributor
LT1508ISW Details Description
Related parts for LT1508ISW
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 0804 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT FLANGE WIRES datasheet.pdf
RES MO 1W 300 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf