Linear LT1578IS8-2.5#TR
LT1578IS8-2.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1578IS8-2.5#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1578IS8-2.5#TR.pdf
Availability of LT1578IS8-2.5#TR
QUANTITY
LT1578IS8-2.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1578IS8-2.5#TR
Internal Part NumberEIS-LT1578IS8-2.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1578IS8-2.5#TR
Related LinksLT1578IS, LT1578IS8-2.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1578IS8-2.5#TR Details Description
Related parts for LT1578IS8-2.5#TR
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 13W QUAD 17SIL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM BLOCK FOR datasheet.pdf
RES 1.9 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf
CABLE DUCT JUNCTION SPILL-OVER datasheet.pdf
CARD MARKER 2" 3 datasheet.pdf