Linear LT1579CS-3.3#TR
LT1579CS-3.3#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1579CS-3.3#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC REG LDO SMRT DUAL 3.3V 16SOIC
Datasheet Download
LT1579CS-3.3#TR.pdf
Availability of LT1579CS-3.3#TR
QUANTITY
LT1579CS-3.3#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1579CS-3.3#TR
Internal Part NumberEIS-LT1579CS-3.3#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionBack-Up Management
Battery ChemistrySmart Batteries
Voltage - Supply-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1579CS-3.3#TR
Related LinksLT1579C, LT1579CS-3.3#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1579CS-3.3#TR Details Description
Related parts for LT1579CS-3.3#TR
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 240MA 1.35 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.5A SYNC 6UTDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.0 WTB HSG 8CKT GRAY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf