Linear LT1579CS-3.3#TR
LT1579CS-3.3#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1579CS-3.3#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC REG LDO SMRT DUAL 3.3V 16SOIC
Datasheet Download
LT1579CS-3.3#TR.pdf
Availability of LT1579CS-3.3#TR
QUANTITY
LT1579CS-3.3#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1579CS-3.3#TR
Internal Part NumberEIS-LT1579CS-3.3#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionBack-Up Management
Battery ChemistrySmart Batteries
Voltage - Supply-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1579CS-3.3#TR
Related LinksLT1579C, LT1579CS-3.3#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1579CS-3.3#TR Details Description
Related parts for LT1579CS-3.3#TR
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.3UH 2.1A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
MEL/MSI CARRIER 5X20 IP 40 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SGE1510-2-0410A-5000C datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf