Linear LT1580CT7-2.5
LT1580CT7-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LT1580CT7-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Brief Description
IC LDO REGULATOR 7A 2.5V TO220-7
Datasheet Download
LT1580CT7-2.5.pdf
Availability of LT1580CT7-2.5
QUANTITY
LT1580CT7-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1580CT7-2.5
Internal Part NumberEIS-LT1580CT7-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Series-
PackagingTube
ApplicationsConverter, Intel Pentium®
Voltage - Input1.79 V ~ 6 V
Number of Outputs1
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature0°C ~ 125°C