Linear LT1585CM-1.5#TR
LT1585CM-1.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1585CM-1.5#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V D2PAK
Datasheet Download
LT1585CM-1.5#TR.pdf
Availability of LT1585CM-1.5#TR
QUANTITY
LT1585CM-1.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1585CM-1.5#TR
Internal Part NumberEIS-LT1585CM-1.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output-
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 4A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)4.6A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageD2PAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1585CM-1.5#TR
Related LinksLT1585C, LT1585CM-1.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1585CM-1.5#TR Details Description
Related parts for LT1585CM-1.5#TR
RES SMD 16.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.15M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOUNTING PLATE FOR D4C SWITCHES datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 4POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf