Linear LT1620CGN#TR
LT1620CGN#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1620CGN#TR
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP CURR SENSE RRO 16SSOP
Datasheet Download
LT1620CGN#TR.pdf
Availability of LT1620CGN#TR
QUANTITY
LT1620CGN#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1620CGN#TR
Internal Part NumberEIS-LT1620CGN#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeCurrent Sense
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate-
Gain Bandwidth Product-
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias20nA
Voltage - Input Offset6mV
Current - Supply2.8mA
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1620CGN#TR
Related LinksLT1620, LT1620CGN#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1620CGN#TR Details Description
Related parts for LT1620CGN#TR
IC OPAMP JFET 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .078"D .109"L datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BRAIDED FIBERGLASS 3/4" 100' datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-MOLD A DIE datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR IDT 5V49EE902 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 55V 2.6A 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf