Linear LT1634ACS8-1.25#TRPBF
LT1634ACS8-1.25#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1634ACS8-1.25#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC
Datasheet Download
LT1634ACS8-1.25#TRPBF.pdf
Availability of LT1634ACS8-1.25#TRPBF
QUANTITY
LT1634ACS8-1.25#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1634ACS8-1.25#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1634ACS8-1.25#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output100mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode7µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1634ACS8-1.25#TRPBF
Related LinksLT1634ACS8, LT1634ACS8-1.25#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1634ACS8-1.25#TRPBF Details Description
Related parts for LT1634ACS8-1.25#TRPBF
BEZEL 1.8" BLK PLAS W/O LENS 3PC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7S MED datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ SOT23-5 datasheet.pdf