Linear LT1634AIS8-2.5#TRPBF
LT1634AIS8-2.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1634AIS8-2.5#TRPBF
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1634AIS8-2.5#TRPBF.pdf
Availability of LT1634AIS8-2.5#TRPBF
QUANTITY
LT1634AIS8-2.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1634AIS8-2.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1634AIS8-2.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output50mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz15µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode8µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1634AIS8-2.5#TRPBF
Related LinksLT1634AIS8, LT1634AIS8-2.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1634AIS8-2.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT1634AIS8-2.5#TRPBF
KIT TRIM POT 3329X SER 14 VALUES datasheet.pdf
RELAY REED DPDT 250MA 24V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC BCD-7SEG DECODER/DVR 16SOIC datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf