Linear LT1634BCS8-2.5#TR
LT1634BCS8-2.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1634BCS8-2.5#TR
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1634BCS8-2.5#TR.pdf
Availability of LT1634BCS8-2.5#TR
QUANTITY
LT1634BCS8-2.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1634BCS8-2.5#TR
Internal Part NumberEIS-LT1634BCS8-2.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output50mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz15µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode8µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1634BCS8-2.5#TR
Related LinksLT1634BC, LT1634BCS8-2.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1634BCS8-2.5#TR Details Description
Related parts for LT1634BCS8-2.5#TR
CONN SOCKET 34PIN GOLD W/KEY/STR datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 14POS VERT 2MM datasheet.pdf
FIXED IND 5H 150MA 107.2 OHM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
4998 10 499810 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf