Linear LT1634BIS8-1.25#TR
LT1634BIS8-1.25#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1634BIS8-1.25#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC
Datasheet Download
LT1634BIS8-1.25#TR.pdf
Availability of LT1634BIS8-1.25#TR
QUANTITY
LT1634BIS8-1.25#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1634BIS8-1.25#TR
Internal Part NumberEIS-LT1634BIS8-1.25#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output100mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode7µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1634BIS8-1.25#TR
Related LinksLT1634BIS, LT1634BIS8-1.25#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1634BIS8-1.25#TR Details Description
Related parts for LT1634BIS8-1.25#TR
THERMISTOR NTC 330K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 3.3K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 51.3"L X 36.61"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 57MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 12W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMT 22-38AT 200V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 120V TO-220AB datasheet.pdf