Linear LT1761IS5-1.8#TRMPBF
LT1761IS5-1.8#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1761IS5-1.8#TRMPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.1A TSOT23-5
Datasheet Download
LT1761IS5-1.8#TRMPBF.pdf
Availability of LT1761IS5-1.8#TRMPBF
QUANTITY
LT1761IS5-1.8#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1761IS5-1.8#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT1761IS5-1.8#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Featured ProductPower Management Solutions Guide – Linear Technology
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1761IS5-1.8#TRMPBF
Related LinksLT1761IS5-, LT1761IS5-1.8#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1761IS5-1.8#TRMPBF Details Description
Related parts for LT1761IS5-1.8#TRMPBF
CAP ALUM 100UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC USB 2.0 BRIDGE AT2LP 56VQFN datasheet.pdf
IC HEX INVERTER SCHMITT 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46VC SC703 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf