Linear LT1762EMS8-5#TRPBF
LT1762EMS8-5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1762EMS8-5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.15A 8MSOP
Datasheet Download
LT1762EMS8-5#TRPBF.pdf
Availability of LT1762EMS8-5#TRPBF
QUANTITY
LT1762EMS8-5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1762EMS8-5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1762EMS8-5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1762EMS8-5#TRPBF
Related LinksLT1762EMS, LT1762EMS8-5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1762EMS8-5#TRPBF Details Description
Related parts for LT1762EMS8-5#TRPBF
SIDACTOR UNI 4CHP 75V 150A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SENSOR TOUCH/PROXMTY 1CH 8DIP datasheet.pdf
RES 4.70K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MALE INSERT MOLD 40CKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf