Linear LT1764AEQ-1.8#TRPBF
LT1764AEQ-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1764AEQ-1.8#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A 5DDPAK
Datasheet Download
LT1764AEQ-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT1764AEQ-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT1764AEQ-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1764AEQ-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1764AEQ-1.8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)3.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1764AEQ-1.8#TRPBF
Related LinksLT1764AEQ, LT1764AEQ-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1764AEQ-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT1764AEQ-1.8#TRPBF
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
TERM SPLICE BUTT 2AWG NO COLOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
THYRISTOR DC 2800V 1000A TO200AB datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB. 6.3" BLACK datasheet.pdf
GDT 90V 20% 40KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323 datasheet.pdf