Linear LT1764EQ-1.5#TR
LT1764EQ-1.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1764EQ-1.5#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 3A 5DDPAK
Datasheet Download
LT1764EQ-1.5#TR.pdf
Availability of LT1764EQ-1.5#TR
QUANTITY
LT1764EQ-1.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1764EQ-1.5#TR
Internal Part NumberEIS-LT1764EQ-1.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)3.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1764EQ-1.5#TR
Related LinksLT1764E, LT1764EQ-1.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1764EQ-1.5#TR Details Description
Related parts for LT1764EQ-1.5#TR
IC DAC LOGARITHMIC 16-DIP datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 70 POS .276 SMD datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-360S datasheet.pdf
BOX ALUMINUM NATURAL 8"L X 6"W datasheet.pdf
IC SW SERIAL OCTAL 32SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf