Linear LT1764EQ-1.8
LT1764EQ-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
LT1764EQ-1.8
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A 5DDPAK
Datasheet Download
LT1764EQ-1.8.pdf
Availability of LT1764EQ-1.8
QUANTITY
LT1764EQ-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1764EQ-1.8
Internal Part NumberEIS-LT1764EQ-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)3.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1764EQ-1.8
Related LinksLT1764, LT1764EQ-1.8 Datasheet, Linear Distributor
LT1764EQ-1.8 Details Description
Related parts for LT1764EQ-1.8
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X02P datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf