Vishay/Dale RER60FR475RC02
RER60FR475RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR475RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.475 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR475RC02.pdf
Availability of RER60FR475RC02
QUANTITY
RER60FR475RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR475RC02
Internal Part NumberEIS-RER60FR475RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR475RC02
Related LinksRER60FR, RER60FR475RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR475RC02 Details Description
Related parts for RER60FR475RC02
LED IND LIGHT 24V YELLOW datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 55POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" STACKER datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 3POLE datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 8POS .100" T/H datasheet.pdf
MICRO 31 M 18" YEL datasheet.pdf
37POS F R/A .318 FILT. 1300PF datasheet.pdf