Linear LT1790BCS6-1.25#TRM
LT1790BCS6-1.25#TRM picture photo
Mfg. Part Number
LT1790BCS6-1.25#TRM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-6
Datasheet Download
LT1790BCS6-1.25#TRM.pdf
Availability of LT1790BCS6-1.25#TRM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT1790BCS6-1.25#TRM Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1790BCS6-1.25#TRM
Internal Part NumberEIS-LT1790BCS6-1.25#TRM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz14µVrms
Voltage - Input2.6 V ~ 18 V
Current - Supply75µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1790BCS6-1.25#TRM
Related LinksLT1790BCS, LT1790BCS6-1.25#TRM Datasheet, Linear Distributor
LT1790BCS6-1.25#TRM Details Description
Related parts for LT1790BCS6-1.25#TRM
RES SMD 7.5M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20DIP datasheet.pdf
105LF 10.8MM RT ANG PIN 4/5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 67UH 3.6A 45 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 6POS datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.53"L X 2.56"W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 9SIP datasheet.pdf