Linear LT1962EMS8-1.5#TRPBF
LT1962EMS8-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1962EMS8-1.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.3A 8MSOP
Datasheet Download
LT1962EMS8-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LT1962EMS8-1.5#TRPBF
QUANTITY
LT1962EMS8-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1962EMS8-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1962EMS8-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.8 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)320mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1962EMS8-1.5#TRPBF
Related LinksLT1962EMS8, LT1962EMS8-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1962EMS8-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT1962EMS8-1.5#TRPBF
CORD 18AWG 2COND 9' BLACK SPT-1 datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS MTA-156 24AWG datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER ON/OFF 14SO datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 50MA SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
RES 256 OHM 2W 0.05% RADIAL datasheet.pdf