Linear LT1962EMS8-1.8#TRPBF
LT1962EMS8-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1962EMS8-1.8#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8MSOP
Datasheet Download
LT1962EMS8-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT1962EMS8-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT1962EMS8-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1962EMS8-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1962EMS8-1.8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)320mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1962EMS8-1.8#TRPBF
Related LinksLT1962EMS8, LT1962EMS8-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1962EMS8-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT1962EMS8-1.8#TRPBF
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLCK ADH LABEL 3.81MM 41-50 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 12POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf