Linear LT1963EQ-1.5
LT1963EQ-1.5 picture photo
Mfg. Part Number
LT1963EQ-1.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A 5DDPAK
Datasheet Download
LT1963EQ-1.5.pdf
Availability of LT1963EQ-1.5
QUANTITY
LT1963EQ-1.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1963EQ-1.5
Internal Part NumberEIS-LT1963EQ-1.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.1 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C