Linear LT1963EST-2.5#PBF
LT1963EST-2.5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1963EST-2.5#PBF
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223
Datasheet Download
LT1963EST-2.5#PBF.pdf
Availability of LT1963EST-2.5#PBF
QUANTITY
LT1963EST-2.5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1963EST-2.5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1963EST-2.5#PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package78
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1963EST-2.5#PBF
Related LinksLT1963ES, LT1963EST-2.5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1963EST-2.5#PBF Details Description
Related parts for LT1963EST-2.5#PBF
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 15NS 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 4-16AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf