Linear LT3008IDC-1.2#TRPBF
LT3008IDC-1.2#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3008IDC-1.2#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 20MA 6DFN
Datasheet Download
LT3008IDC-1.2#TRPBF.pdf
Availability of LT3008IDC-1.2#TRPBF
QUANTITY
LT3008IDC-1.2#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3008IDC-1.2#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3008IDC-1.2#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
LT3008- 3µA, IQ, 20mA, 45V Adjustable Low Dropout Linear Regulator
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 45 V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3008IDC-1.2#TRPBF
Related LinksLT3008IDC, LT3008IDC-1.2#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3008IDC-1.2#TRPBF Details Description
Related parts for LT3008IDC-1.2#TRPBF
CONN HEADER 2MM STR DL 72PS 15AU datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT W/ADC 16-SOP datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VCXO CLK JITTER ATTEN 20-SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 18W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 20% 1600VDC datasheet.pdf