Linear LT3009EDC-1.2#TRMPBF
LT3009EDC-1.2#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3009EDC-1.2#TRMPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 20MA 6DFN
Datasheet Download
LT3009EDC-1.2#TRMPBF.pdf
Availability of LT3009EDC-1.2#TRMPBF
QUANTITY
LT3009EDC-1.2#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3009EDC-1.2#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT3009EDC-1.2#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3009 - 3µA IQ, 20mA Low Dropout Linear Regulator
Low Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Video FileLT3009
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.6 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3009EDC-1.2#TRMPBF
Related LinksLT3009EDC-, LT3009EDC-1.2#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3009EDC-1.2#TRMPBF Details Description
Related parts for LT3009EDC-1.2#TRMPBF
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
KEY LEGEND SET D datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 500KSPS PRL 48-TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf