Linear LT3009EDC-2.5#TRPBF
LT3009EDC-2.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3009EDC-2.5#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 20MA 6DFN
Datasheet Download
LT3009EDC-2.5#TRPBF.pdf
Availability of LT3009EDC-2.5#TRPBF
QUANTITY
LT3009EDC-2.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3009EDC-2.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3009EDC-2.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3009 - 3µA IQ, 20mA Low Dropout Linear Regulator
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3009EDC-2.5#TRPBF
Related LinksLT3009EDC, LT3009EDC-2.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3009EDC-2.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT3009EDC-2.5#TRPBF
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 3C3 MIX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 15KV OPEN COLLECTOR datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 24.13MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN datasheet.pdf
EURO TERM BLK VERTICAL 381MM 5C datasheet.pdf