Linear LT3009ESC8-1.8#TRPBF
LT3009ESC8-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3009ESC8-1.8#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 20MA SC70-8
Datasheet Download
LT3009ESC8-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT3009ESC8-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT3009ESC8-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3009ESC8-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3009ESC8-1.8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3009 - 3µA IQ, 20mA Low Dropout Linear Regulator
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFSOP (0.049", 1.25mm Width)
Supplier Device PackageSC-70-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3009ESC8-1.8#TRPBF
Related LinksLT3009ESC8, LT3009ESC8-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3009ESC8-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT3009ESC8-1.8#TRPBF
CAP CER 150PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS62000 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM RADIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.3A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf