Linear LT3009ESC8-5#TRPBF
LT3009ESC8-5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3009ESC8-5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 20MA SC70-8
Datasheet Download
LT3009ESC8-5#TRPBF.pdf
Availability of LT3009ESC8-5#TRPBF
QUANTITY
LT3009ESC8-5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3009ESC8-5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3009ESC8-5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3009 - 3µA IQ, 20mA Low Dropout Linear Regulator
Low Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Video FileLT3009
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFSOP (0.049", 1.25mm Width)
Supplier Device PackageSC-70-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3009ESC8-5#TRPBF
Related LinksLT3009ESC, LT3009ESC8-5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3009ESC8-5#TRPBF Details Description
Related parts for LT3009ESC8-5#TRPBF
CONV DC 12VADJ 48VIN 8.5A HZ SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 160A D2PAK datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1OF16 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 530MA 700 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.7V 500MW LLDS datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 40POS datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 RS/SW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf