Linear LT3009IDC-1.8#TRPBF
LT3009IDC-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3009IDC-1.8#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 20MA 6DFN
Datasheet Download
LT3009IDC-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT3009IDC-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT3009IDC-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3009IDC-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3009IDC-1.8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3009 - 3µA IQ, 20mA Low Dropout Linear Regulator
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3009IDC-1.8#TRPBF
Related LinksLT3009IDC, LT3009IDC-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3009IDC-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT3009IDC-1.8#TRPBF
LCD GRAPHIC DISPL 240X64 Y/G BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 0.47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 5POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
1.25MM JMPR 30 LGT TYPE A 9POS datasheet.pdf
BCZ 3.81/20/180LRZE SN OR BX datasheet.pdf
VRL GEARBOX 10:1 70MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf