SSI Technologies Inc P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
SW DIP TOP SLIDE FLUSH 2POS 24V datasheet.pdf
SENSOR TOUCH MOD 1 IN COIL W/ANT datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 15POS MCP .110 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR WATCHDOG SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 56POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf