Linear LT3009IDC-3.3#TRMPBF
LT3009IDC-3.3#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3009IDC-3.3#TRMPBF
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 20MA 6DFN
Datasheet Download
LT3009IDC-3.3#TRMPBF.pdf
Availability of LT3009IDC-3.3#TRMPBF
QUANTITY
LT3009IDC-3.3#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3009IDC-3.3#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT3009IDC-3.3#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3009 - 3µA IQ, 20mA Low Dropout Linear Regulator
Low Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Video FileLT3009
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3009IDC-3.3#TRMPBF
Related LinksLT3009IDC-, LT3009IDC-3.3#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3009IDC-3.3#TRMPBF Details Description
Related parts for LT3009IDC-3.3#TRMPBF
IC 13BIT PCM CODEC 20-TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 165CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 124MA 11.6 OHM datasheet.pdf
LED SUPPL CC AC/DC 54-108V 735MA datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf