Linear LT3015EQ-15#TRPBF
LT3015EQ-15#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3015EQ-15#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO -15V 1.5A 5DDPAK
Datasheet Download
LT3015EQ-15#TRPBF.pdf
Availability of LT3015EQ-15#TRPBF
QUANTITY
LT3015EQ-15#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3015EQ-15#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3015EQ-15#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3015 1.5A Low Noise Negative LDO
Featured ProductLDO Linear Regulators
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyNegative Fixed
Voltage - Output-15V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.41V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputDown to -30V
Current - Limit (Min)1.7A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3015EQ-15#TRPBF
Related LinksLT3015EQ, LT3015EQ-15#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3015EQ-15#TRPBF Details Description
Related parts for LT3015EQ-15#TRPBF
POT 5K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
14P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf