Linear LT3020EMS8-1.5#PBF
LT3020EMS8-1.5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3020EMS8-1.5#PBF
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.1A 8MSOP
Datasheet Download
LT3020EMS8-1.5#PBF.pdf
Availability of LT3020EMS8-1.5#PBF
QUANTITY
LT3020EMS8-1.5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3020EMS8-1.5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT3020EMS8-1.5#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Featured ProductPower Management Solutions Guide – Linear Technology
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3020EMS8-1.5#PBF
Related LinksLT3020EMS, LT3020EMS8-1.5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT3020EMS8-1.5#PBF Details Description
Related parts for LT3020EMS8-1.5#PBF
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC LN RCVR DIFF 3.3V/5V 8-MLF datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC REMOTE KEYLESS ENTRY 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES 100 OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf