Linear LT3020EMS8-1.8#TRPBF
LT3020EMS8-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3020EMS8-1.8#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.1A 8MSOP
Datasheet Download
LT3020EMS8-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT3020EMS8-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT3020EMS8-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3020EMS8-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3020EMS8-1.8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Featured ProductPower Management Solutions Guide – Linear Technology
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3020EMS8-1.8#TRPBF
Related LinksLT3020EMS8, LT3020EMS8-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3020EMS8-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT3020EMS8-1.8#TRPBF
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 52-BGA datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 5W 4850 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8WSON datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.4V 600MW DO220AA datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf