Linear LT3021EDH-1.2#TRPBF
LT3021EDH-1.2#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3021EDH-1.2#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.5A 16DFN
Datasheet Download
LT3021EDH-1.2#TRPBF.pdf
Availability of LT3021EDH-1.2#TRPBF
QUANTITY
LT3021EDH-1.2#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3021EDH-1.2#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3021EDH-1.2#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.155V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)550mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-DFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3021EDH-1.2#TRPBF
Related LinksLT3021EDH, LT3021EDH-1.2#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3021EDH-1.2#TRPBF Details Description
Related parts for LT3021EDH-1.2#TRPBF
MOSFET N-CH 200V 17A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
EJ-2 DBL LOCK PLUG 2P ASSY D datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 74.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.63V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 52POS datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
HEATSHRINK DUAL WALL 32MM 3.93" datasheet.pdf